Нова година

Откакто свят светува, Нова година е времето за равносметка на изминалите радости. За този ден човек придобива нова психическа нагласа, ще му се да вярва, че е достигнал предела, зад който остава всичко лошо, че го чакат нови сполуки:

Нова година, нов живот,
здраве и добър живот,
колко листе по горите,
толкоз здраве в тази къща!


Традиционните обичаи, които искаме да припомним и да опишем, ни връщат в нашето детство и в детството на майките, дедите и прадедите ни. Всяка Нова година ни връща в атмосферата на нещо топло и свидно, пренася ни в топлата и уютна стая с пъстрите черги. Ще ни помогнат багрите, ще ни посрещне къкренето на новогодишната гозба на огъня и непременно ще усетим приятния вкус на сърмите, на млина. Ще си представим припряната шетня на мама, на баба около подготовката на вечерята. Срещу Нова година ще си спомним за посинелите ръце от студ на батко, на татко, донесли от гората замръзнали дрянови клонки с набъбнали пъпки, и дълбоко ще вдишаме чистия въздух нахълтал здрав и студен заедно с тях. Едва ли всичко ще си спомним. То е толкова много. Но ще се усмихнем и ще усетим оная истинска топлота, която лъха от празника.

Тогава нека се поспрем и се помъчим да вникнем във възрастта на този обичай. И защото сме свикнали да го виждаме вечно млад, едва ли бихме повярвали, че е създаван хилядолетия и че древната му история звучи като легенда.

Още от дълбока древност хората отбелязвали последният ден на годината с чертичка на своя домашен календар - рабоша. След новогодишната нощ нова дрянова тояга сменяла старата. По нея ще се заредят чертички, които безпогрешно ще отбелязват годишните сезони - слънцестоенето и селскостопанските работи - кога да се сее, кога да се копае, кога да се прибира зърното. И така до последната чертичка.

За Новата година се стягат и стари, и млади. Най-старата стопанка грижливо, с вещата ръка на майстор ваятел омесва обредни хлябове с изображенията на нивата, лозето, градината, кошарата, бъчвата с вино. В тях влага и радост, и надежда, че догодина хамбарът ще е пълен и много здраве ще има вкъщи. А после подрежда богата трапеца с вкусно приготвени гозби, сушени плодове, ябълки, чепки грозде, орехи.

Кольо Патарински