Новогодишна трапеза

Новогодишната трапеза трябва да бъде преди всичко празнична, красива и да има някаква изненада. Затова, когато избирате продуктите, обръщайте внимание не само на качеството, но и на външния им вид. Особено старателно се подбират плодовете, тъй като те украсяват масата.

Колко ястия да се приготвят за празника? Всяка година си го задаваме този въпрос. И всяка година остава огромно количество неизядена храна. На тортата рядко и идва редът. Защо е така? Защото един човек не може да се справи с пет вида салата, шест ордьовъра, две основни ястия, печени гъска и прасенце. Опитните кулинари препоръчват следните количества храна за един възрастен: 300 г предястия, 400 г основно ястие, 500 г плодове, при условие, че човек танцува през цялата нощ.

При концентрирание напитки дозата е 150 г на човек, но за българите нормата е половин литър ракия или водка за двама мъже. Една бутилка шампанско стига за трима души, а вино – бутилка за двама. За дамите може да се вземе шише ликьор. От безалкохолните напитки се предвиждат по литър и половина – два на човек. Не е задължително всичките безалкохолни да са газирани – може да се предложат сокове, сиропи, компоти и др.; не трябва да се забравя и минералната вода.

След като продуктите са купени, трябва да се положат малко усилия, да придобият необходимия празничен вкус и вид. Хубаво е салатите да се запомнят не само с индустриалните си количества. При плодовите и зеленчуковите салати е важен не само вкусът, но и съчетанието на цветовете. В баналната руска салата вместо салам или шунка може да се сложи варено или печено пиле (именно така я правят в Русия), както и малко кисела ябълка за придаване на по-интересен вкус. В салатите с майонеза за по-фин аромат се настъргва лимонова кора. В никакъв случай не бива да се смесват топли и студени зеленчуци, от това салатите се развалят много бързо. Друг "трик" за придаване на пикантен вид на салатите е да се натърка купата, в която ще се сервират със скилидка чесън. Така се избягва агресивния мирис на чесъна, който дразни, когато се слага директно в тях (за "Снежанката" това не се отнася). Десертите е най-добре да се приготввят от готови продукти. Мелбата може да се направи от купешки сладолед, полян с ликьор и наръсен със стафиди, ядки и кокосови стърготини. Тортата ще се получи и с готови блатове, а за баклавата и баниците не е задължително собственоръчно да разточвате корите.

Всъщност Нова Година е празник и затова в проготвянето на трапезата е добре да се включи цялото семейство, за да може домакинята да изглежда красива и усмихната, а не като "пребита" от работа. Все пак е празник!

Източник: bgkulinar.net